2. maijā Rīgas Brāļu kapos notika Latvijas armijas ģenerāļa, Lāčplēša kara ordeņa kavaliera Pētera Voldemāra Radziņa 140. dzimšanas dienas atcere. Viņš bija viens no Latvijas armijas vadītājiem Neatkarības kara laikā, ģenerāļa vadībā tika izstrādāti arī plāni Latvijas atbrīvošanai no Bermonta un padomju karaspēka.
Foto: Gatis Dieziņš (Aizsardzības ministrija)
Svinīgajā ziedu nolikšanā šogad, ievērojot ārkārtējās situācijas laikā valstī noteiktās drošības prasības, piedalījās tikai daži cilvēki. Ziedus visu bruņoto spēku vārdā Neatkarības kara ģenerālim Radziņam nolika Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieks brigādes ģenerālis Imants Ziediņš. “Neskatoties uz šo krīzi, ir ļoti nozīmīgi ievērot mūsu valstiskās tradīcijas, pieminēt tādus cilvēkus kā ģenerālis Pēteris Radziņš, kurš tiešām bija viens no Latvijas armijas veidotājiem un ieguldīja nozīmīgu darbu neatkarības cīņās,” sacīja Ziediņš.
Pēteris Voldemārs Radziņš dzimis 1880. gada 2. maijā Valkas apriņķa Lugažu pagastā. Savu pirmo izglītību ieguvis vietējā draudzes skolā, tad sekoja mācības Valkas pilsētas reālskolā un Nelsona privātskolā. Apsverot turpmākās profesijas izvēli, P. Radziņš izšķīrās par militāro dienestu.
Militāro karjeru Radziņš sāka Krievijas armijā, taču 1919. gada oktobrī iestājās Latvijas armijā, uzreiz kļūstot par armijas virspavēlnieka štāba priekšnieku Bermontiādes laikā. Viens no pirmajiem Lāčplēša kara ordeņa saņēmējiem Radziņš izstrādāja plānu Latvijas teritorijas atbrīvošanai arī no Sarkanās armijas, kas nesa uzvaru karā. Četrus gadus vēlāk Radziņš kļuva par Latvijas armijas komandieri. Amatā īpašu uzsvaru Radziņš lika uz gaisa spēku attīstīšanu. Pēc tam savas zināšanas Radziņš nodeva tālāk.
Pēteris Radziņš mira 1930. gadā 50 gadu vecumā. Viņa bērēs ieradās aptuveni 10 tūkstoši cilvēku, ieskaitot visas augstākās valsts amatpersonas.
Godinot ģenerāļa P. Radziņa piemiņu, izdota arī grāmata “Ģenerālis Pēteris Radziņš. Pirmais Lāčplēsis un pirmais armijas komandieris”, kuras autors ir Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrības vadītājs Agris Purviņš.